Pomlázka nebo hledání vajíček?

Velikonoce jsou křesťanským svátkem, oslavou zmtrvýchvstání Ježíše Krista, a slaví se už po staletí. Jsou spojené s lidovými tradicemi, vítáním jara, pečením a spousty dalších rituálů, které se stát od státu liší. 

V Čechách je zvykem, že na Velikonoční pondělí chlapci koledníčci vstávají brzy, aby stihli svou upletenou pomlázkou vyšupat co nejvíce dívek v okolí. Chtějí získat co nejvíce sladkostí za zazpívané básničky, a hlavně za to, že dívkám prokážou “laskavost,“ aby neuschly. V rodinách se peče tradiční beránek, či mazanec, dělá se nádivka a malují se kraslice. Vše je barevné a vajíčka spolu se zajíčky jsou vystavené všude jako hlavní symbol Velikonoc. 

Překvapivé je, že když pronesete před kýmkoli z jiných zemí světa, že je v České republice tradicí, že se děvčata nechávají zmlátit vrbovým klacíkem přes zadek od chlapců, kteří za to očekávají ocenění, koukají na vás cizinci poněkud s povytaženým obočím. Protože například ve Velké Británii je všechno jinak. 

Pro Spojené Království je to důležitý a velice prožíváný křesťanský svátek. Hlavní dnem oslav je Velikonoční neděle, kdy se koná velký rodinný oběd s pečeným jehněčím a tradičními buchtami (hot cross buns), které mají na sobě udělaný kříž reprezentující kříž Ježíše. Jedním hlavním bodem o nedělní ráno je takzvaný “Egg hunt“ – tedy “Hon na vejce,“ který se koná především pro děti. Spočívá v tom, že rodiče, či známí, schovají čokoládová vajíčka v okolí po zahradách a dětičky se vydají jej hledat. Většinou je z toho zábavné soutežící dopoledne o tom, kdo najde nejvíce čokolád. 

 Je až zvláštní kolik různých tradicí každá země má, ale je vidět, že fantazie rozhodně nechyběla u výběru: “Co bychom tak mohli dělat o velikonoční týden?“ 

Facebook
WhatsApp
Email
Print

Vážení zákazníci,
rádi bychom Vás informovali o vánočním a novoročním provozu našeho e-shopu.

Objednávky přijaté do úterý 19.12.2023 (včetně) budou vyexpedovány ještě letos před Vánocemi (garanci doručení do Vánoc bude mít již v rukou zvolený přepravce).

Osobní odběr
Objednané zboží si můžete vyzvednou i osobně a to nejpozději 22.12.2023 do 12 hodin.

V období od středy 20.12.2023 do středy 3.1.2024 bude provoz e-shopu výrazně omezen z důvodu vánočních svátků, inventury a přechodu na nové sazby DPH.
Objednávky přijaté v tomto období začneme postupně vyřizovat od čtvrtka 4.1.2024.

Děkujeme za Vaši dosavadní přízeň, přejeme Vám šťastné a pohodové Vánoce
a těšíme se na Vás v příštím roce 2024!

London Gourmet team

Značka

Zobrazit více

Kategorie

Zobrazit více

BIO

Bezlepkové

Fair trade produkt

Pro vegetariány

Pro vegany

Cena